in ,

Geleceğin Teknolojileri Akıllı Ve Güvenli Olacak

Komponent teknolojileri konusunda dünyanın en önemli organizasyonu olan Electronica Fuarı, 13 – 16 Kasım tarihleri arasında Almanya’nın Münih şehrinde gerçekleşti. 28’incisi düzenlenen fuara dünyanın birçok ülkesinden sektör profesyonelleri akın etti. Electronica’nın odak konuları arasında veri tabanı teknolojileri, yapay zeka ve tıbbi elektronik teknolojileri vardı. Özdisan Elektronik de güncel ürün ve hizmetleriyle fuardaki yerini aldı. Sektör trendlerini yerinde gözlemleyen Özdisan Elektronik’in Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Akçay, Satın Alma ve E-ticaret Müdürü Alper Ertorun, İthalat ve Lojistik Müdürü Sena Yılmaz ve İhracat Müdürü Filiz Baycan ile bir araya geldik.

Electronica 2018 fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bize aktarabilir misiniz?

Alper Ertorun: Dünyanın en geniş katılımlı ve en kapsamlı elektronik fuarı olan Electronica’ya 2018 yılında 50’nin üzerinde ülkeden 3100’ün üzerinde fuar katılımcısı dahil oldu. 4 gün boyunca fuar alanını ziyaret eden 80.000’in üzerindeki ziyaretçi, sektöre yönelik tam kapsamlı bir değerlendirme yapma fırsatı bulurken geleceğin teknolojilerini de yerinden ve ilk ağızdan deneyimleme şansı elde etti.

Filiz Baycan: Oldukça geniş katılımlı bir fuardı. Hem komponent üreticileri hem de kullanıcılar açısından oldukça ilgi gösterilen bir platform olduğunu söyleyebilirim. Heyecan verici bir 4 gün geçirdik.

Sizce Electronica Fuarı’nı diğer sektör fuarlarından farklı kılan özellikler nelerdi?

Sena Yılmaz: Dünyanın en önde gelen elektronik ticaret fuarı olan Electronica, elektronik endüstrisi için uluslararası alanda en önemli buluşma noktasıdır. Geleceğin elektroniği 2018 yılında da akıllı, güvenli ve emniyetli temalarıyla buluştu.

Gürkan Akçay: Electronica Fuarı, dünyanın en önde gelen elektronik fuarlarından ve sektöre yönelik en verimli konferans ve toplantıların yapıldığı bir organizasyon. Bu organizasyon, uluslararası elektronik endüstrisi için en önemli buluşma noktası olup fuar süreci boyunca yapılan otomotiv, embedded platformlar, medikal elektronik ve kablosuz teknoloji konferansları ile de bu sektördeki diğer fuarlardan nitelik ve nicelik itibari ile ayrılıyor.

F.B: Electronica’yı diğer sektör fuarlarından ayrılan en önemli özellik, daha geniş katılımlı olması. Network yönü oldukça güçlü bir organizasyon.

Elektronik sektörünün kalbinin attığı bu fuarda, Özdisan adına ne gibi gelişmeler yaşandı?

S.Y: Electronica, kuşkusuz elektronik sektöründe, ziyaretçi sayısı bakımından en çok rağbet gören fuardır. Sanıyorum en yüksek ziyaretçi sayısını da 2018 yılında elde ettiler. Fuar Almanya’da olduğundan ziyaretçi sayısı bakımından da ilk sırada Almanya yer aldı. Ayrıca İtalya, Avusturya, İngiltere, Kuzey Irlanda, Fransa, İsviçre, ABD, Rusya, Çin ve Polonya’dan da ziyaretçiler oldu.

A.E: Satış ve saha uygulama mühendislerimiz, LED, PCB ve dizgili kart sorumlularımız ile satın alma ve e-ticaret uzmanlarımızdan oluşan toplamda 12 kişilik ekibimizle 4 gün boyunca fuar standımıza gelen ziyaretçilerimizi en verimli şekilde ağırladık. Ayrıca fuar standımızın dışında da çeşitli toplantılar gerçekleştirdik ve önemli ziyaretlerde bulunduk.

Dünyanın önde gelen şönt direnç üreticilerinden “Isabellenhüette”, yenilikçi ve yüksek kalitede güç kaynağı üretimleri ile öne çıkan “Recom Power” ve kondansatörler kategorisinde yüksek kaliteli ürünler üreten “Weidy” firmaları ile yetkili distribütörlük anlaşmaları imzaladık.

E-ticaret tarafında ise özellikle standa gelen ziyaretçilerimize, tüm çözümlerimizi online alışveriş portalı www.ozdisan.com üzerinden de kullanıcıların hizmetine sunduğumuzu anlattık. Özdisan’ın sadece bir tedarikçi değil, aynı zamanda tüm dünyadaki internet kullanıcıları için bir çözüm ortağı olduğu bilgisini web sitemiz üzerinden başarılı bir şekilde aktardık.

F.B: İhracat açısından 60’a yakın müşteri görüşmesi yaptığımız, kısa ancak verimli toplantılardan oluşan bir organizasyonumuz oldu. Kendimizi en doğru şekilde ifade etmeye çalıştık. İlginin oldukça fazla olduğunu söyleyebilirim.

ÖZDİSAN

“Dünyanın önde gelen şönt direnç üreticilerinden “Isabellenhüette”, yenilikçi ve yüksek kalitede güç kaynağı üretimleri ile öne çıkan “Recom Power” ve kondansatörler kategorisinde yüksek kaliteli ürünler üreten “Weidy” firmaları ile yetkili distribütörlük anlaşmaları imzaladık.”
Alper Ertorun


Uzun zamandır telefonla veya e-mail yoluyla iletişim kurduğumuz firma temsilcileri ile yüz yüze görüşme imkanı yakaladık. 200’den fazla yeni firma kontağı sağladık.

Peki fuarın beklentilerinizi karşıladığını söyleyebilir miyiz? Yoğunluk nasıldı?

G.A: Fuar organizasyonlarının genel bir problemi olan nitelikli ziyaretçilerin azlığı, Electronica Fuarı için geçerli değildi. Gelen ziyaretçilerin sektör ile alakaları ve stant ortamında sunulan çözümlerle ilgili kilit isimlerin varlığı, Electronica’yı Özdisan için oldukça verimli kılıyor. Bununla birlikte Electronica’nın yoğunluk oranının diğer sektör fuarlarına göre daha fazla olmasıyla, standımızın yoğun ve verimli bir ilgili ile karşılaşmış olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı zamanda sunmuş olduğumuz hizmetleri ziyaretçilerimize daha etkin bir şekilde aktarabilmemize imkan tanımış oldu.

F.B: Fuarda kalabalık bir ekip olarak yer aldık. Ziyaretçilerimizi de en iyi şekilde ağırladığımıza inanıyorum.

Electronica 2018 fuarı

Türkiye’den gelen ziyaretçi ve katılımcıların fuara ilgisi nasıldı?

A.E: Uluslararası nitelikte olan Electronica Fuarı, Türkiye’den hem katılımcı hem de ziyaretçi bazında ilgi gördü. Türkiye’deki büyük üreticiler, günümüzün ve geleceğin teknolojilerini yakından incelemek ve fikir paylaşımı yapmak adına fuarı ziyaret etti.

Özellikle Özdisan standı, yabancı firma temsilcilerinin yanı sıra Türk ziyaretçilerin de ilgi odağında olan stantlardan biriydi. Gerek geniş stok çeşitliliği gerekse de üretimini yapmış olduğumuz dizgili kart, alüminyum soğutucu ve TFT paneller ile birlikte her sektör ve uygulamaya yönelik çözümlerimizi, ziyaretçilerimize sunma fırsatı yakalamış olduk.

F.B: İlgi oldukça fazlaydı. Türkiye’den mevcut pek çok müşterimiz standımızı ziyaret etti. Bazı müşterilerimiz ve temsilcisi olduğumuz üretici firmalarımızın yetkilileri ile ortak toplantı platformları oluşturduk. Bu toplantılarda hem mevcut sorunları çözme yönünde adımlar atıldı hem de pazar ve ürün trendleri hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

S.Y: Yabancı misafirlerimizin yanı sıra Türkiye’den gelen ziyaretçilerimiz de standımıza yoğun ilgi gösterdi. Katılımcı firma için yurtdışındaki bir fuarda, anahtar konumda olan yerli müşterilere gösterilen konukseverlik, fuar boyunca yakından ilgilenilmesi, birebir yapilan toplantı ve distribütör olduğumuz üreticilerin yetkilileri ile birlikte yapılan, görüşmeler gibi ayrıcalıklı işlemlerle, mevcut ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde önemli adımlar atılmıştır.

Electronica 2018 fuarı

Son Electronica’yı diğerleriyle kıyaslarsak, bu konuda neler söylemek istersiniz?

A.E: 1964 yılından bu yana her 2 yılda bir Almanya’nın Münih şehrinde ziyaretçilere kapılarını açan Electronica’ya bu yıl 3. kez katıldık. Sektörün ve teknolojinin gelişimini ve bunun gerektirdiklerini yakından takip ediyoruz. Özdisan Elektronik, her bir fuar döneminde, bir öncekine göre fuar alanındaki uygulama ve çözümlerini geliştiriliyor. Sadece bugünün değil, aynı zamanda yarının teknolojilerini de bugünden ziyaretçilerin ilgisine sunuyoruz. Bu misyonla yola çıktığımız Electronica serüveninde, 2020 yılında düzenlenecek fuar için de çalışmalara bugünden başladık.

F.B: Fuardaki 3. deneyimimizdi. Her seferinde daha büyük bir stant ve daha etkili bir sunum ile yer aldık. Diğer yıllar ile kıyaslayacak olursak, bu yıl ilgi ve katılım en yüksek düzeydeydi.

Electronica 2018 fuarı

Sektörün buluşma noktası olarak nitelendirdiğimiz fuarları genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

F.B: Fuarlar hem imaj tazeleme hem bilgi güncelleme anlamında önemli. Ayrıca fuarların kendini sektöre hatırlatma ve “global bir oyuncu olarak büyümeye devam ediyoruz” mesajını verme anlamında kazanımları tartışılmaz. Ancak fuarlara ilgi ve stant kiralama yoluyla katılımın da son yıllarda azalmakta olduğunu düşünüyorum. Tabii ki Electronica bu durumun tamamen dışında. İvmesi asla azalmıyor. Çünkü Avrupa’nın en önemli sektör fuarı ve bu ilgiyi de hak ediyor. Firmalar fuarlar dışında; genel eğitim, teknoloji günleri veya amaca uygun haftalık görüşmeler gibi organizasyonlara da ilgi gösteriyor.

Electronica 2018 fuarı
ÖZDİSAN

Pazarlamada Püf Nokta, Müşterinin İhtiyacını Tam Olarak Anlamak

Gücümüzü Geleceğe Aktarıyoruz