in ,

Ege Bölgesinde Süreçleri Hızlandırıyoruz

Elektronik komponent distribütörlüğünde Türkiye’nin lider markası olan Özdisan Elektronik, aktif ve pasif birçok elektronik komponentin dağıtıcısı konumunda yer alıyor. Özdisan’ın Ege bölgesindeki satış faaliyetlerini üstlenen İzmir Şubesi’ni ziyaret ettik. 20 yıldır çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İzmir Şubesi, toplamda dokuz personeliyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. İzmir Şube Müdürü Muzaffer Akışıkoğlu ile Ege bölgesinde yaptığı çalışmaları konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sizi tanıyabilir miyiz?

ÖZDİSAN ELEKTRONİK
İZMİR ŞUBE MÜDÜRÜ
MUZAFFER AKIŞIKOĞLU

10 Kasım 1984’te İzmir’de doğdum. Ege’de yaşamaktan mutluluk duyuyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektrik Bölümü mezunuyum. 10 yıl profesyonel
olarak hentbol ile ilgilendim.

Özdisan Elektronik ile yollarınız ne zaman kesişti?

İnform Elektronik’te başladım aslında. İlk olarak 2004-2009 yılları arasında teknik servis ve satış departmanlarında görev aldım. Sonrasında 2012-2019 yıllarında Özdisan Elektronik’te satış departmanında çalıştım. 2019 yılının Ocak ayında İzmir Şube Müdürü olarak başladığım görevime bir buçuk yıldır devam ediyorum.

İzmir’de ekibinizle birlikte ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Buradaki iş süreçlerinizden bahseder misiniz?

Şubemizde üçü elektronik mühendisi olmak üzere toplamda dokuz kişiyiz. Satış ekibinde olan arkadaşlarımla hafta başı toplantıları ve günlük raporlama çalışmaları yapıyoruz. Müşteri ziyaretleri bizim için çok önemli. Firma ziyaretlerimizde 150.000’i aşan ürün çeşitliliğimizin yanında hem yenilikleri aktarıyoruz hem de muadil ürünleri sunuyoruz. Bölgemizde yer alan üniversitelerde komponent malzemelerin ve şirket tanıtımımızın yer aldığı seminerler düzenlemeye başladık. Pamukkale Üniversitesi’nde ilk seminerimizi gerçekleştirdik. Heyecan verici geri bildirimler alıyoruz. Ayrıca teknopark ziyaretleri de yapıyoruz. Yeni normalleşme sürecinde gerekli tedbirleri alarak ziyaretlerimize devam edeceğiz.

Şube olarak müşterilerinizle birebir diyalog halindesiniz. Bölgedeki eğilimler ne yönde?

Özdisan Elektronik’in başarılarla dolu 40 yıllık bir geçmişi var. İzmir şubemiz ise 20 yıldır faaliyette. Özdisan için bu süreçlerde kazanılmış en önemli temel değerlerin; güvenilirlik ve iletişim anlamında ulaşılabilirlik olduğunu düşünüyorum. Müşterilerimiz bizden aldıkları ürünlerin arkasında olduğumuzu ve kendileri ile partnerlik ilişkisi içinde süreci ilerlettiğimizi bilir. Bize her daim güvenirler. Birçok firmadan bu konuda olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Günümüzde elektronik sektöründe stok yönetimi en önemli süreçlerden biri. Çünkü müşterilerimizin bizden tedarik ettiği ürünlerin üretim süreçlerinde, değişen arz talep dengesi nedeniyle fiyatlar ve teslim süreleri değişebiliyor. Bu anlamda stoklu çalışıyor olmamızın çok büyük bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Müşterilerimizin önemli ölçüde elini güçlendiriyoruz. Bizi güvenilir bir liman olarak görüyorlar.

Şube olarak teknik destek veriyor musunuz?

Özellikle Nuvoton işlemci ve IoT grubundaki ürünler ile ilgili saha uygulama mühendisi arkadaşlarımızdan oluşan bir departmanımız bulunuyor. İlk olarak bölgemizde yaşanabilecek herhangi bir soruna hızlı bir şekilde ulaşmaya ve sorunu yerinde görmeye odaklanıyoruz. Gereken durumlarda ise merkez ofisimizde görev yapan AR-GE departmanımıza konuyu iletiyor ve onlardan destek alıyoruz. Tedarik ettiğimiz ürünlerin her zaman arkasındayız.

Peki satış ve pazarlama konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ürün gamımız sürekli artarak büyüyor. Her yeni malzeme, yeni bir müşteri grubu anlamına geliyor ve ziyaretlerle bu bilgilerin aktarılması işimizin önemli bir parçası. Daha fazla noktaya ulaşmak için organize ve senkron olmaya gayret ediyoruz. Sahadan güncel bilgileri sürekli raporluyoruz ve bunları geçmiş bilgilerle kıyaslayarak güncel veriler oluşturuyoruz. Şirketimizin alt yapısı da bu konuda bize destek oluyor. Dinamik bir ekibiz, böyle bir ekiple birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Her zaman çözüm odaklı olarak ilerlemeye önem veriyor, soruna değil çözüme odaklanmayı tercih ediyoruz.

Covid 19’un tetiklediği süreçlerden biri de dijitalleşme oldu. E-ticaret alanındaki satışların arttığını ve firmaların online alana odaklandıklarını görüyoruz. Ozdisan.com, bu anlamda başarılı bir yol aldı. Bu platformun Ege bölgesindeki süreçlerinize katkısı ne boyutta?

Taksitli alışveriş yapmak isteyen ve kargo bedelinden muaf olmak isteyen müşterilerimizi ozdisan.com’a yönlendirebiliyoruz. Ödeme rahatlığı olması tabii ki satışı kolaylaştırıyor. Ayrıca sistemin online olması bölgemizdeki süreçlerin hızlanmasına da katkıda bulunuyor. Müşterinin yanındayken sıcak satış yapmamıza olanak sağlayarak hem müşteriye hem de bize zaman kazandırıyor.

Ayrıca en önemli katkılarından biri de sistemin bize network sağlaması. Bu sayede kayıtlı her müşteriye ulaşma imkanı bulabiliyoruz. Müşterilerimizin sağladığımız ürünlerle ilgili birçok bilgiye hızlı bir şekilde erişebiliyor olması da ayrı bir avantaja dönüştü. Online stok durumu, fiyat, datasheet ve muadil ürün bilgilerini de hızlı bir şekilde görüntüleyebiliyorlar. Ayrıca sistemde her şeyin kayıtlı kalması büyük kolaylık ve şeffaflık sağlıyor. Bir malzemeyi ne zaman ne adette ve kaç paradan aldığınızı istediğiniz zaman kontrol edebilir ve tekrar alım yapacağınız anda kıyaslayabilirsiniz.

Kısa ve uzun vadedeki planlarınızdan bahseder misiniz?

2020 ve 2021 yılları içinde bölgemizde yer alan üniversite seminerlerimizi tamamlamak istiyoruz. Öncelikli amacımız, öğrenci arkadaşlarımızla yeni fikirler ve projeler üzerine konuşmak, ürünlerimizi ve firmamızı onlara tanıtmak. Temel hedefimiz ise Ege bölgesindeki var olan müşteri portföyümüzü geliştirerek hizmet kalitemizi sürekli artırmak ve elektronik komponent malzeme ihtiyacı olan her noktaya ulaşmak.

Son yıllarda hangi ürün gruplarınıza yönelik talep daha fazla?

PCB ve PCBA’de önemli çalışmalara imza atıyoruz. DMY grup bünyemizdeki dizgi hatlarının varlığı, komponent malzeme stoğumuz ile birleşip müşterilerimize anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Firmalara satın alma süreçlerinde ciddi zaman ve para kazandırıyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik ürün satışı gerçekleştiriyorsunuz?

Beyaz eşya sektörü, askeri ve savunma sanayi ile sayaç üreticileri başta olmak üzere birçok makine üreticisi müşterimizle çalışıyoruz.

ÖZDİSAN

Tribünlerin Vefalı İsmi; Paşalı Birol

Nordic Semiconductor’ün Avrupa ve Ortadoğu Satış Konferansı Gerçekleşti