in ,

DOĞRU PAZARLARA DOĞRU ÜRÜNLERLE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

Ekonomik kalkınmanın en büyük yapı taşlarından biri olarak görülen ihracat, ülkemiz açısından da çok stratejik bir role sahip. Dünya sahnesinde yer almak isteyen firmalar küreselleşmeye ve inovasyona yönelerek, ihracat odaklı çalışmalara başladı. Türkiye’nin lider elektronik komponent distribütörü Özdisan Elektronik, son bir senede yaklaşık 80 ülkeye ürün ihracatı gerçekleştirdi. Ozdisan.com’un tüm dünya ülkelerine ulaşmalarını sağlayan bir pencere olduğunu belirten Özdisan Elektronik İhracat Müdürü Filiz Baycan ile firmanın ihracat faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

ÖZDİSAN ELEKTRONİK
İHRACAT MÜDÜRÜ
FİLİZ BAYCAN

1976 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Mezun olduktan sonra Samsung Electro-Mechanics firmasında meslek hayatıma başladım. Electro-mechanics malzeme grubunda pasif komponent satışı ağırlıklı olarak 15 yıl kadar çalıştım. Bu arada Yıldız Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine MBA yaptım.

Ne zamandır Özdisan Elektronik bünyesinde çalışıyorsunuz? Firmaya giriş hikayenizi anlatır mısınız?

2014 yılı şubat ayından beri Özdisan Elektronik bünyesinde çalışıyorum. Özdisan Elektronik aslında beş yıldır çalıştığım, tanıdığım bir firma değil çünkü Samsung’da çalıştığım dönemde de firmanın distribütörlük kanalını yönetiyordum. Özdisan’ın distribütör olarak seçimi sürecinde gerekli temelleri oluşturmaya çalıştım.

Sorumlu olduğunuz iş süreçlerinden bahseder misiniz?

Şu anda Özdisan Elektronik’te ihracat müdürlüğü görevini üstleniyorum. 7 kişilik bir ekibe sahibiz. Özdisan ürünlerinin dış pazarlara tanıtım ve satis faaliyetlerini yürütüyoruz. Yeni pazarlarda iş geliştirme faaliyetlerini üstleniyoruz. Avrupa başta olmak üzere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ana hedef pazarlarımız.

Yönetim anlayışınız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İletişim odaklı bir yöneticilik anlayışını benimsiyorum. Otoriter bir yaklaşımdan ziyade ekip liderlik anlayışına inanıyorum. Çünkü başarı ve katılım birbirlerini destekleyen konular diye düşünüyorum. Ekip performansının bireysel performanstan geçtiğine inanıyorum. Karar verme aşamasında mümkün olduğu kadar ekibin fikrini almaya ve katkılarını karşılıklı anlaşma ve uzlaşmayla sağlamaya çalışıyorum. Böylece hem ekibin moral motivasyonu artıyor hem de satışa olumlu bir ivme kazandırıyor. Departmanımızda genç ve öğrenmeye istekli bir ekibimiz olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

Özdisan Elektronik marka bilinirliğinde pazarlama ve satış süreçlerinde nasıl bir yol izliyor?

40 yıllık köklü bir geçmişe sahip Özdisan’ın, Türkiye’de marka bilinirliği oldukça yüksek. İhracat departmanımızın görevi yurt dışında marka bilinirliğimizi artırmak ve güven sağlamak. Bu da aslında hem ihracat hem de e-ticaret departmanının paralel çalışmalarıyla organize bir şekilde yürütülüyor. Biz hem Özdisan’ın hem de distribütörlüğünü yaptığımız 100’den fazla markanın arkasındayız. Satış sonrası çıkabilecek herhangi teknik ya da ticari sıkıntıları anında çözüme kavuşturmamız, müşterilerimizde güven oluşturuyor.

Ozdisan.com’un ihracata olan katkısıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Ozdisan.com’un en büyük önemi tüm dünya ülkelerine ulaşmamızı sağlayan bir pencere olması. Kullanıcılar aradıkları ürünün tüm özelliklerini, datasheet’ini ve ürünün stoğunu bize ulaşmadan ozdisan.com kanalıyla bulabiliyor. Üstelik zaman sınırı olmadan 7 gün 24 saat boyunca müşterilerimiz stoklarımıza, ürünlerimize ve markalarımıza kolaylıkla ulaşabiliyor. Ozdisan.com sayesinde bütün dünyaya ihracat yapma şansını yakalıyoruz. Şu an ozdisan.com’a kayıtlı olan müşterilerin yaklaşık yüzde 20’si yurt dışından geliyor. Son bir yılda yaklaşık 165 ülkeden talep aldık. Ve yaklaşık 80 ülkeye ihracat yaptık. Bu ivme de her geçen gün artarak büyüyor.

2020 yılında özellikle odaklanacağınız veya öne çıkaracağınız bir alan olacak mı?

Türkiye’deki pek çok firmanın en önemli hedeflerinden biri ihracat yaparak dünyaya açılmaktır. İhracatın da çok çeşitli süreçleri ve zorlukları var. Hataya hiçbir şekilde yer yok. Biz de bu anlamda yeni pazarlara emin adımlarla açılmaya çalışıyoruz. Özdisan olarak doğru pazarlara doğru ürünlerle ulaşıyoruz. 2018 Şubat itibarıyla Yunanistan’da bir ofis oluşumuna gittik. Avrupa’nın farklı ülkelerinde benzer yapıda oluşumlarla devam etmek istiyoruz. Toplam ciro içerisinde yüzde 10 civarında olan ihracat rakamlarımızı kısa vadede yüzde 15-20 bandına oturtmayı hedefliyoruz. Bunun için de hedef pazarlar seçip, o pazarlarda doğru ürünlerle ve doğru markalarla yer almaya çalışıyoruz. Özellikle Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika’da faaliyetlerimizi artırarak sürdürüyoruz.

Önümüzdeki yıllarda ihracatta hedeflediğiniz pazarlar nereler?

Özdisan Elekronik ihracat departmanı olarak bütün pazarlar hedeflerimiz arasında yer alıyor. Güçlü E-ticaret altyapımız ile tüm dünyadan talep alıyoruz. Dolayısıyla bugün Hırvatistan’dan Şili’ye kadar dünyanın her noktasından gelen taleplere ihracat ekibimiz yanıt veriyor. Önümüzdeki yıllarda Orta ve Güney Avrupa’da daha aktif olmaya çalışacağız. Bunu da bazı markalarımızın desteğiyle ve fuar katılımlarıyla yapmayı planlıyoruz. Bilindiği gibi iki yılda bir Münih’te yapılan Electronica Fuarı sektörün en büyük fuarı. Biz de bu sene dördüncü kez katılım sağlayarak marka bilinilirliğimizi güçlendireceğiz. Fuarda, çok farklı ülkelerden, çok sayıda insana ulaşabiliyor aynı zamanda dünyadaki mevcut müşterimizle karşılıklı görüşme platformu yakalayabiliyoruz.

Satış sonrasındaki müşteri ilişkileri yaklaşımınızdan bahseder misiniz?

Aslında satış bir bütünü kapsıyor. Satış öncesi ya da sonrası şeklinde bir değerlendirmemiz bulunmuyor. Sonuçta satış müşteriye ulaştığınız andan ürün garanti sürecine kadar uzanan bir süreç. Biz de her zaman ürünlerimizin ve markalarımızın arkasında duruyoruz. Hiçbir siparişi bir defalık olarak görmüyoruz. Bu nedenle satın aldığı ürünün bedeline bakılmaksızın her müşteri bizim için aynı değerde. Ürün satışındaki ciroya bakmaksızın her firmaya her kişiye aynı mesafede yaklaşıyor ve karşılaştıkları en ufak bir sorunun dahi çözümü için gereken her türlü desteği sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

YENİ SANAYİ DEVRİMİ 3 BOYUTLU YAZICILAR

ÖZDİSAN

DOĞRU ÜRETİM TEKNOLOJİLERİNİ DOĞRU ÇÖZÜMLERLE SUNMAK İÇİN VARIZ