in ,

ÇEVREYLE UYUMLU ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ

Elektronik alanındaki üretimleriyle global pazara yön veren ve geleceğin ürünlerini tasarlayan Fuji Electric’ten Rusya Ofis Müdürü Waldemar Burchart ile bir araya gelerek firmanın gelecek planlarını konuştuk. Fuji Electric’in aynı zamanda Türkiye sorumlusu da olan Burchart, yönetim politikalarından bahsederek Özdisan Elektronik ile olan iş birliklerini anlattı.

Fuji Electric hakkında bilgi verir misiniz?

Fuji Electric Rusya Ofis Müdürü
Waldemar Burchart

Fuji Electric, 1923 yılında kuruldu. Japon Furukawa Electric ile Alman Siemens AG şirketlerinin ortaklığı sonucu sermaye ve teknoloji şirketi olarak faaliyetlerimize başladık. Global üreticilerle en küçük IGBT modülünden, dünyanın en büyük güç üretim sistemlerine kadar uzanan geniş bir ürün gamını sunuyoruz. Japonya – Tokyo merkezli şirketimiz, dünya çapında mühendislik ve yenilik için 90 yıllık bir üne ve tecrübeye sahip.

Global pazardaki faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürün gruplarınız neler? Öncelikli pazarlarınız hangileri?

Elektrik ve termal enerji teknolojisindeki yenilikçi çalışmalarımız sayesinde, enerji verimliliğini en üst düzeye çıkaran, tekrarlanabilir ve sürdürülebilir ürünler geliştiriyoruz. Genel hatlarıyla ürünlerimiz güç elektronik sistemleri (fabrika enerji yönetim sistemleri, kesintisiz güç kaynakları, trafo ekipmanları, manyetik sviçler), güç ve yeni enerji sistemleri (buhar türbinleri, Jeotermal enerji üretimi, tam hücreler), elektronik ürünler (IGBT modüller, silicon carbide modüller, power mosfetler), yiyecek ve içecek dağıtımı (dondurucular ve soğutmalı vitrinler, cam ve pet şişe otomatları, yiyecek ve diğer ürünler için otomatlar) olarak sınıflandırılabilir. Öncelikli pazarlarımız ise; Çin ve Asya.

Peki Fuji Electric müşterilerine neler vadediyor?

Fuji Electric olarak müşterilerimize, güven aşılayan ilişkiler kurmayı vadediyoruz. Misyonumuz; yaratıcılığı teşvik etmek ve çevre ile uyumlu çözümler üretmek. Yönetim politikamızı; enerji ve çevre teknolojilerimizdeki yenilikler sayesinde sorumlu ve sürdürülebilir ürünlerin oluşmasına katkı sağlamak, küresel iş genişlememiz ile daha fazla büyümeye ulaşmak ve bir takım olarak güçlü yanlarımızı en üst düzeye çıkararak çalışanlarımızın farklı hırslarına saygı duymak olarak tanımlayabiliriz.

Global müşterileriniz ve lokal distribütörleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu bilgiler gizli olduğu için isim paylaşamıyorum fakat global pazardaki tüm firmalar ile çalıştığımızı söyleyebilirim.

Rakipleriniz hakkındaki yorumunuzu öğrenebilir miyiz?

Kendi teknolojimiz ile ürettiğimiz ürünler, performans olarak rakip ürünlerle benzer kalitededir. Stratejik ürünler ürettiğimiz için bu tarz yorumlar yapmıyoruz.

Peki sektörün son yıllardaki durumunu nasıl buluyorsunuz?

Power semiconductor discrete power modül entegreler, 2016 yılında %3,9, 2017 yılında ise %7,5 büyüme gösterdi. Discrete ve power modüllerden elde edilen gelir 2016 yılında %5,3, 2017 yılında ise %8 arttı. Power entegrelerden elde edilen gelir 2016 yılında %2,8, 2017 yılında ise %7,1 arttı. Elektronik sektöründeki gelişmeler bizim gibi global firmaları olumlu yönde etkiliyor ve bu ivme hızla devam edecek.

Sektörünüzün geleceği hakkında beklentiniz nedir? Fuji Electric olarak hangi alanlara ağırlık vereceksiniz?

Toplam power semiconductor pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Fuji Electric olarak öncelikle enerji ve çevre teknolojisinde yenilik peşinde koşmayı ve enerjinin istikrarlı ve maksimum verimle kullanılmasını sağlayan yüksek katma değerli, çevre dostu ürünler ve sistemler oluşturmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda, enerji ve çevre ile ilgili işletmeleri dünya çapında genişletecek, sürekli değişen doğal çevre ile uyum içinde çalışacağız. En önemlisi ise sorumlu ve sürdürülebilir bir toplumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunacağız. “Hevesli, hırslı ve duyarlı” olma sloganını benimsiyoruz. Şirket olarak küresel iş genişletme ve sürekli büyüme hedefiyle, farklı ve bireysel çalışanlarımızın kapsamlı gücünü kullanacağız.

Özdisan Elektronik ile olan iş birliğinizden bahsedebilir misiniz?

Özdisan ile çok uzun yıllara dayanan bir iş birliğimiz var. Türkiye, önemsediğimiz bir pazar. Bu pazardaki tüm müşterileri biliyoruz. Ayrıca düzenli olarak projeler hakkında görüşmek üzere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretler yılda 3 veya 4 defa yapılıyor. Müşterilerimizle teknik destek ve proje detayları hakkında görüşüp sorunlarına çözüm üretiyoruz. Yılda bir kez distribütör semineri düzenliyoruz. Diğer distribütörlerimiz gibi Özdisan da sürekli distribütör toplantılarımıza katılıyor. Her geçen gün daha da büyüyen, gelişen ve güvenle devam eden bir ticari ilişkimiz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

özdisan

YENİLİKÇİ ÜRETİM ANLAYIŞIYLA HAREKET EDİYORUZ

ÖZDİSAN

LED’Lİ ARMATÜRLER BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÖNEMLİ AVANTAJLAR SUNUYOR