in ,

“IOT Ekosisteminin Öncüsüyüz.”

eSIM entegre akıllı IoT bağlantı modüllerini, IoT bağlantısını, modül ve bağlantı yönetim bulut platformunu bir çözüm paketi olarak sunan Cavli Wireless, ürünlerini ve hizmetlerini, IoT değer zincirini basitleştirme vizyonuyla tasarlıyor. Temel odak noktası güvenli ve sorunsuz IoT bağlantısı sağlamak olan Cavli Wireless, araç takip sistemleri, akıllı sayaçlar, giyilebilir uygulamalar, lojistik, sağlık uygulamaları ve akıllı şehir çözümleri gibi tüm IoT uygulama alanlarına en etkinşekilde katkı sağlamak üzere konumlanıyor. Cavli’nin geliştirdiği zengin özelliklere sahip ve güvenli bir platform olan Hubble platformu, IoT ürün geliştiricilerinin bağlantılarını ve cihazlarını yönetmesine yardımcı oluyor. Cavli Hubble sürekli olarak modül işleyiş ve çevresel parametrelerini izler, bu da uzaktan teşhis ve yönetim yapılmasını kolaylaştırır. MEA Bölgesi İş Geliştirme Lideri Mehmet Şahin ile Cavli’nin ürün, hizmet ve faaliyetleri hakkında konuştuk.

Bize kendinizden bahseder misiniz? Elektrik-elektronik mühendisliği mezunuyum. Akademik kariyerime aynı branşta yüksek lisans yaparak devam ettim ve hemen arkasından da iş hayatına atıldım. 15 yılı aşan profesyonel kariyerim boyunca tüketici elektroniği, yarı iletkenler, telekomünikasyon ve IoT alanlarında uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde mühendislik, danışmanlık, iş geliştirme ve satış görevlerini üstlenme şansı buldum. Halen, IoT ekosisteminde son derece yenilikçi ürün ve çözümler sunan Cavli Wireless’da bölgesel ölçekte iş geliştirme görevini ilk günkü heyecanla yürütmeye devam ediyorum.

Cavli Wireless hakkında bilgi verir misiniz?
Cavli Wireless olarak, eSIM entegre akıllı IoT bağlantı modüllerini, IoT bağlantısını, modül ve bağlantı yönetim bulut platformunu bir çözüm paketi olarak servis modeli ile sunuyoruz. Bu çözüm paketimizle, IoT üreticilerinin çözümlerini çok daha kolay, sorunsuz, güvenli ve de rahat ölçeklenebilir şekilde geliştirmelerine yardımcı oluyoruz.

eSIM teknolojimiz ile 2G, 3G, 4G, LTE ya da NB-IoT, LTE-M gibi LPWAN şebekeleri üzerinden istenilen her coğrafyada bağlantı ihtiyacını en uygun maliyetle sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki telekom operatörleri ile birlikte çalışıyoruz. Böylece IoT üreticilerinin bağlantı ihtiyaçları için bu karmaşık süreci yönetmelerine gerek kalmıyor. Temel odak noktamız güvenli ve sorunsuz IoT bağlantısı sağlamak olduğu için, araç takip sistemleri, akıllı sayaçlar, giyilebilir uygulamalar, lojistik, sağlık uygulamaları ve akıllı şehir çözümleri gibi tüm IoT uygulama alanlarına en etkin şekilde katkı sağlamak üzere konumlandık. IoT bağlantısıyla hazır gelen eSIM entegre akıllı modülleri ve aynı zamanda tüm bunların en etkin ve kolay şekilde yönetilmesini sağlayan Cavli Hubble platformunu da kendi geliştiren sektördeki ilk oyunculardan biriyiz.

Cavli Wireless ürün ve hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Cavli ürünleri ve hizmetleri, IoT değer zincirini basitleştirme vizyonuyla tasarlanmıştır. Böylece IoT üreticileri mümkün olan en düşük zaman ve maliyetle IoT ürünlerini piyasaya sürebilirler. Uçtan uca değer zincirimiz ile IoT üreticileri üç aydan kısa bir sürede en güvenli, sorunsuz ve ölçeklenebilir şekilde çözümlerini istedikleri coğrafya için oluşturabiliyor.

Cavli Wireless, dünya çapında 60’dan fazla telekom operatörü ile bağlantı imkanı sağlıyor. En etkin ve uygun maliyetli bağlantı hizmetini müşterilerimize sunabilmek için her geçen gün bu alanda yeni iş ortaklıkları geliştirmeye devam ediyoruz. Cavli Hubble platformu ise IoT ürün geliştiricilerinin bağlantılarını ve cihazlarını yönetmesine yardımcı olan, zengin özelliklere sahip güvenli bir platformdur. Sürekli olarak modül işleyiş ve çevresel parametrelerini izler, bu da uzaktan teşhis ve yönetim yapılmasına yardımcı oluyor. IoT üreticilerine kullanımı çok kolay ve güvenli MQTT mesajlaşma özelliklerini entegre olarak sunar. Ayrıca dilerseniz ürünlerin dağıtıldığı konumları ve diğer yararlı bilgileri izleyebilirsiniz.

Peki Cavli Wireless’ın odağında hangi endüstriler bulunuyor? 

Cavli’nin IoT çözümü, günümüz işletmelerinin en acil zorluklarını ele almak için çok çeşitli küresel pazarları kapsıyor. En geniş uygulama yelpazesine ve kullanım alanlarına hitap edebilecek entegre IoT çözümleri sunuyoruz. Örnek verecek olursak; enerji hizmetleri, sayaç uygulamaları, takip, lojistik, Endüstri 4.0, tarım, hayvancılık ve sağlık gibi sektöre özel çözümler üretiyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 2021’de yeni ürün planlarınız var mı?
Cavli’nin Ar-Ge ekibi, IoT’nin yalnızca donanım tarafında değil, tüm IoT ekosistemine katkı sağalacak ölçekte yenilik yapmayı hedefliyor. Dolayısıyla, geleneklere meydan okuyoruz ve IoT’yi donanım ve bağlantıdan tutun da platforma kadar kapsamlı bir şekilde yeniden ele alıyoruz, tasarlıyor ve geliştiriyoruz.

Hindistan’da ileri ve yenilikçi teknolojiler geliştiren bir Ar-Ge tesisimiz bulunuyor, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Türkiye’de de yerleşik mühendislerimiz var. Yeniliklerimiz, IoT’yi basitleştirme fikri etrafında şekillenmiştir. IoT’nin gerçekten önemli olan yönlerini sürekli araştırıyoruz.

Bazı araştırma alanlarımız, en son bağlantı teknolojileri, güvenlik, 5G ve IoT aracılığıyla sürdürülebilir dijital dönüşümü içeriyor. 2021 yılı için iddialı planlarımız var, 5G ve CAT6 modül portföyümüzün lansmanını yapmak, yeni bağlantı ortaklıkları sağlamak ve otomotiv endüstrisine yönelik son derece yenilikçi çözümlerimizi sunmak bunlardan bir kısmı.

Cavli’nin küresel organizasyonundan bahsedebilir misiniz?
Şirketimizin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Hindistan’da bir Ar-Ge İnovasyon merkezimiz, İspanya, Türkiye ve Umman’da satış ofislerimiz var. Başta Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik olmak üzere dört kıtada ticari operasyonlarımızı başarıyla sürdürüyoruz. Cavli’nin üretim tesisleri Hindistan, Tayvan ve Çin’e yayılmıştır. Ayrıca, başta yarı iletkenler, telekom, bulut yazılım optimizasyonları alanlarında faaliyet gösteren daha çok yenilikçi ve niş teknolojiler geliştiren birçok uluslararası şirketle de teknoloji partnerliği yapıyoruz.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan nedir? 

Cavli, IoT çözümlerinin geliştirilmesi, sahaya sürülmesi ve yönetilmesi süreçlerinde üreticilerin karşılaştığı çeşitli
hayati zorlukları çözüyor. Kapsamlı çözümümüz, yalnızca IoT ürün geliştirme sürecinin donanım bölümünü
değil, aynı zamanda yerel IoT bağlantısı ve cihaz yönetimi işlevlerini de içeren bir donanım, bağlantı ve platform entegrasyonudur. Cavli, IoT ürün üreticilerinin daha kolay, güvenli, ölçeklenebilir, uygun maliyetle bir IoT ürün ve çözüm geliştirmelerine ve çok daha kısa sürede piyasaya sürmelerine yardımcı oluyor. Bu nedenle, şirketlerin coğrafyalar arasında çözümler oluşturmasına, sahaya sürmesine, yerel IoT hücresel ağına bağlanmasına, cihaz işleyişini uzaktan yönetmesine yardımcı olan ve maliyet açısından da son derece hesaplı entegre bir çözümdür.

2020 yılı şirketiniz için nasıl geçti?

2020 yılı şirketimiz için önemli bir yıldı. AB, Ortadoğu, Afrika’nın önde gelen telekom operatörleri, yarı iletken üreticileri, distribütörleri ile bazı önemli ortaklıklar imzaladık. Ayrıca, bağlantı donanımını da içeren dünyanın ilk abonelik tabanlı IoT bağlantı modeli olan şirketimizin amiral gemisi Hubble99 planımızı da başlattık.

Küresel salgın pandemi ile mücadele ettiğimiz 2020 yılında, Cavli tüm işlerini sıfır kesinti ve sıfır işten çıkarma ile %100 uzaktan yürütmeye devam etti. Hatta ekibimize kritik pozisyonlarda çok değerli yeni çalışma arkadaşları katarak artan talebi karşılayabilmek için büyümeye devam ettik.

2020 yılında, sağlık hizmetlerinde uzaktan hasta izlemeyi de içeren IoT’de bazı yeni kullanım durumlarının da ortaya çıktığını gördük. Pek çok IoT izleme ve takip uygulama alanlarında, pandemi nedeniyle özellikle Latin Amerika ve Avrupa pazarında talep artışı yaşadık. Salgından yeni normale doğru ilerlerken, Cavli son derece yenilikçi, etkili ve hızla büyüyen bir şirket olarak içinde bulunduğumuz dönüşüm yolculuğuna katkı sağlamaya devam ediyor.

eSIM teknolojisinin avantajları nelerdir?
eSIM, gömülü SIM’in kısaltmasıdır, basitçe söylemek gerekirse, geleneksel çıkarılabilir plastik SIM kartın aksine, küçük bir gömülü çiptir. eSIM’ler, uzaktan SIM kart profili tanımla ve yükleme, daha yüksek SIM kapasitesi, birden fazla Telekom operatörü profilini yükleme yeteneği, manuel müdahale olmadan operatörler arasında geçiş yapabilme gibi avantajları nedeniyle IoT’de oldukça geniş uygulama alanı buluyor. Son dönemlerde Apple iPhone ve Apple saatleri gibi tüketici elektroniği cihazlarında da eSIM teknolojisinin kullanıldığını görüyoruz.

Vodafone Türkiye ile olan iş birliğinizden bahsedebilir misiniz? 

Cavli eSIM entegre modülleri bugün dünya çapında, 60’ın üzerinde Telekom operatörünün bulunduğu 180’den fazla ülkedeki ağlara bağlanabiliyor. Türkiye’de de eSIM entegre Cavli modülleri, Cavli Hubble platformu üzerinden Vodafone Türkiye Yerel IoT ve LPWAN ağlarına da kolayca bağlantı imkanı sağlayabiliyor. Cavli Wireless, Vodafone Türkiye ve Özdisan Elektronik iş ortaklığı bu anlamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek öncü rol üstlenmiş ve ülkemiz IoT ekosistemine çok önemli katkılar sunmuştur.

IoT modüllerinin son dönemde fiyatlarının düşmesiyle birlikte daha geniş kullanım hacmi sağlandı değil mi ?

Evet, hücresel IoT daha geniş bir kullanım alanı buluyor. Dünyanın dört bir yanındaki birçok büyük operatör, özel IoT ağlarını şimdiden konuşlandırdı ve bağlantı donanımları bir meta haline geliyor. Ancak Cavli’de pazara sunduğumuz şey sadece “donanım” değildir. Cavli Modülleri “akıllı modüller” dir.

Cavli Wireless, IoT ekosisteminde mevcut çözümlerin yeteneklerini aşan bir ürün paketini piyasaya sunmayı başardı. Sıfır donanım maliyetiyle dünyanın ilk gerçek abonelik tabanlı IoT teklifi olan Hubble99, donanımı, bağlanabilirliği ve platformu tek bir pakette bir araya getiriyor. Hubble99 planı, donanımı, bağlanabilirliği ve platformu tek bir pakette bir araya getiriyor. 2016 yılında, endüstri lideri Ericsson, LPWAN modülünün pazarda 5 doların altında fiyatlandırılacağı yakın bir gelecek öngördü. Hubble99 ile Cavli, onu 0 $ ‘a düşürdü ve bu sektörde bir ilk. Cavli, tam anlamıyla uçtan uca IoT connectivity as a Service (IoT CaaS) hizmetini ilk defa sunarak IoT ekosisteminde öncü olmuştur.

eSIM: Yeni Nesil Dijital Kart

“Dünyanın 48 Efsanesi Arasındaki Tek Türk Sporcuyum”