in ,

BLUETOOTH RADYO VERİCİLERİ
GELECEKTEKİ REHBERİMİZ OLACAK

özdisan
FATİH KORAY YILDIZ
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ

Neredeyse hepimiz Bluetooth ne demek biliyoruz. Geçen aralık ayı içerisinde Bluetooth 5 hayatımıza girdiğinde belki bize artırılmış mesafe ve verimlilik ile ilgili neler dizayn edebileceğimiz hakkında bazı bilgiler verdi. Tabii ki “Bluetooth Low Energy”nin IoT’a (Nesnelerin İnterneti) sağlayacağı katkı tartışılmaz. Fakat Bluetooth 5 bu yeniliklerin dışında “Reklam İlaveleri” özelliğiyle birlikte geldi. Bu özellik Bluetooth radyo vericilerinin sektörde önem kazanmasına ve bu konuda yapılan yatırımların hızla artmasına sebep oldu. Stadyumlardan havalimanlarına, üniversitelerden perakende satış mağazalarına kadar bu radyo vericileri, GPS’in dünyayı dolaşmamıza yardım ettiği gibi daha hücresel alanlarda bize yol gösteren bir kılavuz olacak.

Son zamanlarda, birçok mobil uygulama sağlayıcısı veya uygulamanın sahipleri, yapılanmalarını Bluetooth radyo vericilerini destekleyecek şekilde güncelliyor. Bunun sebebi alışveriş deneyiminin dijital teknoloji ile entegre edilerek müşterinin odak ihtiyaçlarına doğru şekilde ulaşmasını sağlamak.

Bluetooth radyo vericileri, uygun olan bölgelere yerleştirilerek, çevresinde bulunan ve kapsama alanında yer alan mobil cihazlara sinyal veriyor. Bu teknoloji Bluetooth LE gövdesi ile yapılandı ve yapısı itibariyle çoklu cihazlara yayın yapabiliyor.

“Son zamanlarda, birçok mobil uygulama sağlayıcısı veya uygulamanın sahipleri, yapılanmalarını Bluetooth radyo vericilerini destekleyecek şekilde güncelliyor. Bunun sebebi alışveriş deneyiminin dijital teknoloji ile entegre edilerek müşterinin odak ihtiyaçlarına doğru şekilde ulaşmasını sağlamak.”

Günlük hayatımızda Bluetooth radyo vericileri, kullandığımız uygulamaya işlediğimiz alışveriş listemizdeki ihtiyaçlarımızı, alışveriş merkezinde rahatlıkla bulmamızı ve hatta ürün üzerinde indirim var ise bu bilgiye dahi ulaşmamızı sağlayacak. Hatta kapalı otoparklarda araç sahiplerinin araçlarını bulabilmesi ya da uygun taksiye ulaşabilmelerine kadar farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek.

Geleceğin kablosuz iletişim ve ileti-leşme üzerine yapılandığını düşündüğümüzde bu teknoloji, geleceğin kablosuzu olma yolunda ilerleyeceğe benziyor. Yapılan araştırmalara göre Amerika’nın Wallmart, Macy’s gibi en iyi 20 market zinciri yüzde 75 oranında Bluetooth radyo vericileri entegrasyonunu sağlamış durumda. Sadece market zincirleri değil, hava limanlarında gecikme veya kapı değişikliklerinden tutun metrolarda yaklaşan metronun hat bilgisine kadar birçok bilgi akışı bu şekilde sağlanabilecek. İlerleyen zamanlarda, bu teknoloji hands free alışveriş gibi tüketicilere çok farklı deneyimler yaşatacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

KABLOSUZ HABERLEŞMEDE BİR DEVRİM
RADYO FREKANSLARI

TV Keyfinizi LG Büyük Ekrana Taşıyın