in ,

Avrupa’nın Başkenti Paris

Sen Nehri çevresine kurulan Paris, dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. “Işıklar Şehri” olarak da bilinen Paris, her yıl milyonlarca gezginin akınına uğruyor. Sayısız mağazanın olduğu, her yaşa hitap eden eğlence mekanları, zengin mutfağı, kültürel birikimi ve göz kamaştırıcı mimarisi Paris’in popüler hale gelmesinin en büyük etkenleri olarak gösteriliyor. Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan birçok ünlü yapıyı içinde barındırıyor. Biz de bu sayımıza sizler için, Avrupa’nın en gözde tatil destinasyonlarından bir tanesi olan Paris’in en güzel mekanlarını taşıdık.

Eyfel Kulesi

Fransa’nın simgesi olan Eyfel Kulesi, Sen Nehri’nin kıyısındaki Champ de Mars’da yer alıyor. İhtişamıyla ziyaretçilerini büyüleyen bu demir yapı, her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor. Şehrin en yüksek yapısı unvanını elinde bulunduran Eyfel Kulesi ismini, tasarımını yapan Gustave Eiffel’den alıyor. Yüksekliği 324 metre olan Eyfel Kulesi’ndeki seyir teraslarından birine çıkabilir, Paris’i doyasıya seyredebilirsiniz. Notre Dame Katedrali Fransa’nın en önemli dini yapısı olan Notre Dame Katedrali, şehrin merkezi ve aynı zamanda sıfır noktası olarak kabul ediliyor. Fransa’da yer alan tüm sokakların ve caddelerin uzaklıkları buraya göre hesaplanıyor. Bu yönüyle katedral coğrafi olarak da büyük önem taşıyor. Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame Kamburu, katedralle bütünleşiyor. Kısa süre önce restorasyon çalışmalarında çıkan yangınla ülkenin ruhani kalbi olarak görülen katedral büyük bir hasar aldı. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen bu yapının en kısa sürede yenilenerek ziyaret rotasına ekleneceğini umuyoruz.

Louvre Müzesi

Dünya’nın en büyük ve en ünlü müzesi olarak bilinen Louvre Müzesi, Paris gezisi sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardan biri. Paris’in en görkemli saraylarından biri olarak dikkatleri toplayan yapı, 1793 yılında Napolyon tarafından müzeye dönüştürüldü. Fransızların lüks, gösteriş ve estetik anlayışlarının en görkemli örneklerinden olan bu müze, Sully, Richelieu ve Denon isminde 3 ayrı kanata ve 8 bölüme sahip. Sanatseverlerin büyük bir hayranlıkla gezdiği müze, klasik ve modern sanatla ilgili yaklaşık 35.000 şahesere ev sahipliği yapıyor. Müzenin en yoğun ilgi gören sanat eseri ise; Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosu oluyor.

Şanzelize Caddesi

Paris’in tarihi yapıları kadar ünlü olan Şanzelize Caddesi, dünyanın en bilindik ve lüks bulvarlarıdır. Muhteşem manzaralar sunan caddeye turistler yoğun ilgi gösteriyor. Cadde, Paris ve Fransa tarihinin tüm önemli yıl dönümleri ve birçok önemli kutlamanın şehirdeki en meşhur adresi konumunda. Lüks markalara, kafe ve restoranlara, sinemalara ve turistik dükkanlara ev sahipliği yapan Şanzelize Caddesi’nin iki yakasında uzanan kestane ağaçları bölgeye ayrı bir hava katıyor.

Ressamlar Tepesi

Ressamlar Tepesi yani Place du Tertre, Paris’in ressamlarla dolu olan meydanıdır. Ressamlar dışında heykeltıraşlara, yazarlara ve şairlere de ev sahipliği yapan bu bölgede dünyaca ünlü ressamlar Claude Monet, Pablo Picasso da birçok esere imza attı. Paris’in en yüksek noktalarından olan Ressamlar Tepesi, harika restoran ve kafeler barındırıyor. Ücret karşılığında burada bulunan ressamlara portrenizi çizdirerek, unutamayacağınız bir Paris hatırasına sahip olabilirsiniz.

Paris Disneyland

Her yaştan insanın son derece keyif alacağı Paris Disneyland, dünyanın en önemli eğlence merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle çocukların sevinci ve heyecanı parkın her tarafında hissediliyor. Büyülü bir panayırı andıran bu dev eğlence parkı, bol aksiyon seven, adrenalin düşkünü yetişkinler için çok doğru bir adres. Hayatın stresinden uzaklaşacağınız, sizi çocukluğunuza götürecek bu park, Paris’de gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer almayı hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

Türk Futbolunun İki Koca Çınarı Yılmaz Ural Ve Yıldırım İper

Olağanüstü İnce ve Hafif Swift 7