in ,

ASAV YATIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

Küreselleşme süreciyle birlikte kıtalar arasındaki ilişkiler de yoğunlaştı, deniz, kara ve havayolu taşımacılığı büyük hacimlere ulaştı. Ülkeler arası gelişen ticari ilişkiler lojistik sektörünün de gelişerek büyümesini sağladı. Lojistik sektöründe yaşanan ihtiyaçla, 1994 yılında kurulan ASAV’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yusuf Karabacak, sektör hakkında bilgiler vererek Özdisan Elektronik ile aralarındaki iş birliğinden bahsetti.

özdisan
YUSUF KARABACAK
ASAV YÖNETIM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

Firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

ASAV’ı, 1994 yılında Melek Karabacak ile birlikte İstanbul’da kurduk. Bugün 95’in üzerinde ülkede uluslararası taşıma hizmetli verebilen ASAV, 200’ün üzerinde çalışanı, araç filosu, depo ve antrepo yatırımlarıyla Türk lojistik sektörünün önde gelen isimlerindendir.

2013 yılında ilk yurtdışı yatırımını Hollanda’da yapan ASAV, bugün Hollanda-Türkiye arası karayolu hizmetlerinde pazar lideri konumunda yer alıyor. Amsterdam ve Rotterdam gibi Hollanda’nın ana havalimanı ve limanlarında hava ve deniz ithalat ve ihracat taşıması, depolama, gümrükleme ve iç dağıtım hizmetleri veriyoruz. Ayrıca, hali hazırda Schiphol havalimanına 8 kilometre uzaklıkta yer alan Hoofddorp kentinde 5.000 metrekare gümrüklü saha ve 2.000 metrekare ofis alanında kendi personelimiz ve tesislerimizle hizmetlerimize devam ediyoruz.

Yeni yatırımlarınız ve gelecek planlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Depo yatırımlarına Türkiye’de devam ederek, İstanbul Hadımköy’de 40.000 metrekare arazi üzerine kurulu merkez ofis, gümrüklü ve serbest depoları içeren yeni lojistik tesis projesini yılsonunda tamamlamayı planlıyoruz. ISO 27001 Bilgi Güvenliği sertifikasyonunu 2016 yılında almaya hak kazandık. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü ve Güvenli Gönderici uygulamalarını da hayata geçirerek, özellikle hava taşımacılığında dünya standartlarında bir ürün geliştirip, müşterilerimize ciddi kar ve zaman avantajı yaratmayı planlıyoruz.

2018-2019 yıllarında dünyanın en büyük pazarlarından Uzakdoğu’ya açılmayı planlıyoruz. Başta Hong Kong ve akabinde Shanghai ve Guangzhou olmak üzere, geçtiğimiz 10 yılda kendi fiyat ve blok yer anlaşmalarımızla yer aldığımız pazarlarda artık yeni ofis yapılanmasıyla var olmayı hedefliyoruz. Mevcut durumda Çin çıkışlı ana taşıyıcıların neredeyse hepsiyle sabit yıllık yer anlaşmalarını Türkiye’den yönetiyoruz. Alışılagelmiş standartları bozarak, Türk sanayicisinin günlük değişkenlik gösteren fiyat ve kapasite dalgalanmalarından etkilenmeden, yıl boyu planlı bir taşıma bütçesi ile hareket etmesini sağlıyoruz. Bu yeni yatırımlarla şirketimiz, bölgedeki tüm hacmini kendi markası altında birleştirmiş olacak. Buradan yalnızca Türkiye değil, tüm Avrupa ve Ortadoğu’ya da hizmet vererek forwarding sektöründe bir Türk markasının da yer almasını sağlamayı hedefliyoruz.

Özdisan Elektronik ile iş birliğiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Taşımacılık sektöründen kazandığını yine sektörüne yatıran ve istikrarlı büyüme ivmesini yatırımlarıyla sürdüren şirketimizin başarısını borçlu olduğu en büyük kaynaksa müşteri portföyümüzdür. Bir Türk şirketi olarak en büyük müşterilerimiz arasında yine Koç Topluluğu, Zorlu, SANKO Holding gibi Türkiye’nin önde gelen sanayicileri bulunuyor. Hizmet verdiğimiz değerli firmalardan biri de Özdisan Elektronik.

ASAV ve Özdisan iş birliği, uzun yıllardır özellikle Uzakdoğu havayolundaki ithalat alanında devam ediyor. Neredeyse tüm Uzakdoğu’dan oldukça hızlı transit sürelerde ithalat yapan ve konusunda uzman olan Özdisan Elektronik’in, havayolu anlaşmaları veya blok yer anlaşmaları kapsamında taşıma yapabilmesini organize ediyoruz. Kapasite ve yer anlamında ciddi kısıtlamaların olduğu aylarda dahi, uzun vadeli anlaşmalar ve karşılıklı taahhütler sayesinde Özdisan’a transit süre anlamında en iyi koşulları sağlayabiliyoruz.

Uzun soluklu iş birliğimiz, Özdisan’ın, farklı departmanlarının beklentilerini, işleyiş biçimlerini tanımamızı ve adeta onların bir birimiymişiz gibi çalışabilmemizi sağlıyor. Yıllık planlama ve öngörülü çalışmalar, sezonluk dalgalanmalardan en az etkilenerek hem müşteri hem tedarikçi için kazan-kazan ilkesine dayalı bir iş ilişkisi ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

ÖZDİSAN

GELECEĞE SANAL BAKAN TEKNOLOJİ

ÖZDİSAN

KARDAKİ ÖZGÜRLÜK