in ,

APLUS Demoboard Kullanımı

ÖZDİSAN
ÖZDİSAN ELEKTRONİK
SAHA UYGULAMA MÜHENDİSİ
ENES ÖZKEŞEK

Özdisan Elektronik’in Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Tayvan menşeili APLUS firması, farklı kullanım alanlarına yönelik ses entegrelerine sahip. Bu entegreler ses sürelerinin uzunluklarına, dip veya smd kılıflarına, pin sayılarına veya hafızalarının türlerine göre ayrılabilir.

Bu yazımızda, Özdisan Elektronik AR-GE departmanı tarafından tasarlanan bütün APLUS entegrelerini kapsayacak şekilde oluşturulmuş demoboard’un kullanımına değineceğiz.

Ürün Tanıtımı

APLUS demoboard’unda, firmanın geçmişten günümüze kadar üretmiş olduğu AP89K, AIVR3K ve AP23 modellerinin kullanıcı tarafından kolayca kullanılabilmesi için tasarlandı. Bu üç modelin smd ve dip versiyonları için DAC ve PWM fonksiyonları ayrı ayrı çalıştırılabilmekte.

AP89K, AIVR3K ve AP23 modelleri için her birinin programlayıcısı aracılığıyla ses dosyaları yüklenen entegreler, demoboard üzerinde entegresine ayrılan zif soket aracılığıyla kolayca denenebilmektedir.
Ürün PCB’si üzerinde 1 adet 8’li dip switch, 1 adet potansiyometre, 9 adet buton, 1 adet AP4890B yükselteç, 2 adet besleme girişi ve 1 adet hoparlör çıkışı bulunmaktadır.

AP89K Serisi Entegrelerin Bağlantısı

APLUS’ın piyasaya sürmüş olduğu son nesil olan 3. nesil ürün ailesine ait olan AP89K serisi ürünler için dip modelleri U2 kodlu zif sokete, SMD modelleri ise U3 kodlu smd-dip dönüştürücü adaptöre bağlanmalıdır. Ayrıca müşterilerimizin kullanımını kolaylaştırmak adına ürün üzerinde bulunan referans noktaları da bağlantının yapılması için yardımcı olmaktadır.

AVR3K Serisi Entegrelerin Bağlantısı

APLUS’ın 2. nesil ürün ailesinden olan AIVR3K serisi entegreleri ise dip ve smd modellerinin her ikisi de U4 kodlu zif sokete takılır. Smd modelleri zif sokete takabilmek için 16 pinli smd-dip dönüştürücü kullanılması gerekmektedir. Bu dönüştürücüye Özdisan Elektronik stoklarından ulaşılabilirsiniz.

AP23 Serisi Entegrelerin Bağlantısı

AP89K serisi gibi aynı nesilde üretilen AP23 serisi ürünlerin dip ve smd modellerinin her ikisi de U5 kodlu zif sokete takılır. Smd modelleri zif sokete takabilmek için yine 16 pinli smd-dip dönüştürücü kullanılmalıdır. AP23 kodlu entegrenin 8 pinli ve 16 pinli modelleri bulunuyor. Her iki pine sahip ürünler de U5 kodlu sokete takılabilmektedir. Bağlantıların doğru şekilde yapılabilmesi için demoboard üzerinde yer alan noktalar referans alınmalıdır.

Switch Konumları ve Butonların Kullanımı

Kullanılacak olan ses entegresine ve sesin çalmasını istendiği moda göre switchlerin konumları alttaki tabloya göre ayarlanmalıdır. SW7 ve SW8 kullanılmadıkları için konumları önemsizdir.

AP89 kodlu entegrelerin üzerinde yer alan ses çalma pinleri ile butonların bağlantıları alttaki tablodaki gibidir.

AIVR3K kodlu entegrelerin üzerinde yer alan ses çalma pinleri ile butonların bağlantıları alttaki tablodaki gibidir. 8 pinli modellerde PC pinleri bulunmaktadır.

AP23 kodlu entegrelerin üzerinde yer alan ses çalma pinleri ile butonların bağlantıları alttaki tablodaki gibidir. 8 pinli modellerde S1 VE S4 pinleri bulunmakta.

Ses Seviyesi Ayarı ve Hoparlör Bağlantısı

APLUS, ürünlerinde PWM ve DAC olmak üzere iki farklı modda ses çalma desteği vermektedir. Bunlardan DAC modunda çalıştırılacak olan AP89K, AIVR3K ve AP23 serisi entegreleri için ses ayarı potansiyometre aracılığıyla yapılabilmektedir. PWM modunda ise ses düzeyinin kontrolü yapılamamaktadır. Programlanmış olan ses entegresinin çalması için demoboard üzerinde yer alan H kodlu hoparlör çıkışına 0.5W, 8 Ohm bir hoparlör takıldıktan sonra switch ayarı yapılarak istenen ses çalınabilir. Ayrıca demoboard’da kullanılacak olan hoparlör Özdisan Elektronik stoklarından kolayca temin edilebilmektedir.

ÖZDİSAN

Tribünlerin Vefalı İsmi; Paşalı Birol

Nordic Semiconductor’ün Avrupa ve Ortadoğu Satış Konferansı Gerçekleşti